Păzea, Simona Halep! Haddad Maia este sperietoarea turneului la Toronto: le-a învins la rând pe Swiatek, Bencic și Pliskova

0
90

La sfârșitul anului 2020, Beatriz Haddad Maia ocupa locul 358 în ierarhia mondială, dar progresul înregistrat de sportiva din Brazilia în circuitul WTA, în ultimii doi ani, a fost exponențial.

Adversara Simonei Halep din finala turneului WTA 1000 de la Toronto a câștigat în actualul sezon primele titluri în circuitul de elită al tenisului feminin, pe iarba de la Birmingham și Nottingham, iar declicul adus de aceste succese a fost confirmat de un parcurs fenomenal semnat la Toronto.

Până să ajungă în finală, Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 24 WTA) a învins semifinalista Roland Garros 2022, Martina Trevisan, finalista US Open 2021, Leylah Fernandez, numărul 1 WTA, Iga Swiatek, campioana olimpică, Belinda Bencic și pe numărul 14 WTA, Karolina Pliskova.

Trei din cele cinci partide adjudecate de Beatriz Haddad Maia la Toronto s-au încheiat după set decisiv. Cu toate că jucătoarea sudamericană ajunge în finala cu Simona Halep mai obosită, brazilianca ar putea să dispună de un plus de încredere, care s-ar putea dovedi decisiv, în cazul în care finala va fi trimisă în set decisiv.

Finala competiției WTA 1000 de la Toronto, Simona Halep – Beatriz Haddad Maia se joacă duminică-seara, de la ora 20:30 și va fi transmisă live text pe www.sport.ro.