Portugalia s-a calificat in optimi dupa ce a demolat Turcia

0
5

Portugalia triumfă în fața Turciei cu 3-0 în Grupa F a Campionatului European de Fotbal 2024
Portugalia a obținut o victorie clară împotriva Turciei în Grupa F a Campionatului European de Fotbal 2024, dominând cu 3-0 pe terenul de la Signal Iduna Park. Echipa condusă de Roberto Martinez a arătat un joc colectiv solid și o organizare defensivă exemplară, controlând partida din primele minute.
Prima repriză a fost dominată de portughezi
Primul șut la poartă a venit în minutul 2, când Cristiano Ronaldo a trimis un voleu puternic, fiind însă oprit excelent de portarul turc Altay Bayindir. Turcii au avut și ei o ocazie mare prin Akturkoglu, dar nu au reușit să înscrie.
Portugalia a deschis scorul în minutul 18 prin Bernardo Silva, care a finalizat o acțiune superbă orchestrată de Rafa Leao și Nuno Mendes. Golul a fost unul perfect, cu o centrare impecabilă din partea lui Mendes și o finalizare precisă a mijlocașului portughez.
Repriza a doua și confirmarea victoriei
În cea de-a doua parte, Portugalia a continuat să domine, iar în minutul 65, Bruno Fernandes a marcat dintr-o pasă decisivă a lui Cristiano Ronaldo, stabilind scorul final de 3-0. Această pasă de gol i-a permis lui Ronaldo să egaleze recordul cehului Karel Poborsky pentru cele mai multe pase decisive în competițiile internaționale (8).
Turcia a încercat să revină în joc, dar toate eforturile lor au fost în zadar. Intrarea pe teren a tânărului Arda Guler a adus puțin entuziasm fanilor turci, dar veterani precum Pepe din Portugalia au gestionat situația fără probleme.
Implicațiile pentru Grupa F
Cu această victorie, Portugalia și-a asigurat calificarea în optimile de finală, având un parcurs perfect până acum. În schimb, Turcia va trebui să evite o înfrângere în ultimul meci împotriva Cehiei pentru a spera la calificare. Partida va fi crucială pentru echipa antrenată de Vincenzo Montella, care va trebui să-și găsească forma pentru a putea continua în competiție.
Meciul a evidențiat încă o dată forța echipei Portugalia și talentul individual al jucătorilor săi. De asemenea, a subliniat vulnerabilitățile defensive ale Turciei, care ar trebui să fie abordate urgent. Duelurile dintre tânărul Arda Guler și veteranul Pepe au adăugat un plus de interes unei partide deja spectaculoase.
Bernardo Silva a fost desemnat „Player of the Match” de către UEFA.
Au marcat Bernardo Silva în minutul 21, Akaydin(OG) în minutul 28 și Bruno Fernandes în minutul 56.
Portugalia: Diogo Costa; João Cancelo (Semedo 68), Rúben Dias, Pepe (António Silva 83), Nuno Mendes; Palhinha (Rúben Neves 46), Vitinha (João Neves 88), Bruno Fernandes; Rafael Leão (Pedro Neto 46), Ronaldo, Bernardo Silva. Rezerve: R. Patricio, J. Sa, F. Conceicao, Diogo Jota, G. Inacio, Joao Felix, Dalot, D. Pereira, G. Ramos. Selecționer: Roberto Martinez.
Turcia: Altay Bayındır; Zeki Çelik, Samet Akaydin (Demiral 75), Abdülkerim Bardakcı, Ferdi Kadıoğlu; Orkun Kökçü (Yusuf Yazıcı 46), Çalhanoğlu, Kaan Ayhan (İsmail Yüksek 58); Yunus Akgün (Arda Güler 70), Yılmaz, Aktürkoğlu (Yıldız 58). Rezerve: Gunok, Cakir, Akadin, Kaplan, Kilicsoy, Ozcan, Tosun, Yildirim, Yokuslu. Selecționer: Vincenzo Montella.